Otthon nyugdíjas évekre

A középkorú házaspár nyugdíjas éveit egy csodálatos természeti környezetben felépített, egyszerű tömegformálású, optimális méretű és energiatakarékos családi házban képzeli el. Ennek az épületnek a megtervezéséhez kérték segítségemet.

Családi ház a dombtetőn

Az új parcellázású területeken vagy nincsenek még szomszédos épületek, vagy az egy időben készült tervek miatt nagyon vegyes a környező épületek tömegformálása, anyaghasználata és építészeti minősége. A modern kertvárosi részekre a településképi rendeletek sem határoznak meg túl sok kötöttséget, ezzel is támogatva (generálva) a változatos utcaképet. Egy épület sosem önmagában értelmezendő, hanem a környezetével együtt.

Családi ház Adyligeten

A földszint a nappaloké, az első szint az éjszakáké, a legfelső emelet pedig a rekreációé és a panorámáé. A fiatal, kisgyermekes házaspár számára tervezett családi ház Budapest II. kerületében található. Az épület bruttó 250 m² alapterületű. A jól szervezett alaprajznak köszönhetően viszonylag kevés közlekedő található az épületben.

10 dolog, ami jelentősen befolyásolja egy épület energetikai tulajdonságait és fenntartási költségeit

2024. június 30.-tól csak olyan új épület kaphat hatósági bizonyítványt, amelyik teljesíti a közel nulla energiaigényű épületekre vonatkozó követelményeket. Ebben a bejegyzésben azokat az alapvetően építészeti döntéseket szeretném bemutatni, amelyek egyben az épületek energetikai tulajdonságait is jelentősen befolyásolják. Ezek közül néhány már a telekválasztáskor eldől, de legtöbbet az építész és építtető közösen határozhat meg a tervezés során.

Energiatakarékos családi ház, középpontban a konyhával

2018 januárjában keresett meg egy fiatal házaspár, hogy Diósdon vásárolt telkükre családi házat tervezzek számukra.

A tervezett épület alaprajzi kialakítása a mai igényeknek megfelelő, zónás elrendezésű. Írtam már az oldalon a zónás alaprajzok előnyeiről és hátrányairól is. Ebben az esetben az alaprajz különlegességét a konyha elhelyezkedése adja: az anyuka a gyereknevelés mellett gasztroblogot ír, ezért a sütés-főzés és ennek helyszíne, a konyha központi szerepet tölt be a család életében.

Milyen a jó utcai homlokzat?

Egy családi ház tervezése során mindig kiemelten fontos az utcai homlokzat megtervezése. Az épület az utcai homlokzat segítségével lép kapcsolatba a környezetével. Sok mindent elárul a tulajdonosról (és a tervezőről), hogyan fogalmazzák meg a ház ‘arcát’. Látni és látszani, vagy épp ellenkezőleg, elzárkózni, elfordulni szeretnének? Mi történik a mai modern családi házak utcafrontján?