Nagyon szeretek Vácra Deákvár felől megérkezni, mert ilyenkor a Kosdi útról a teljes váci panoráma feltárul előttem. Az utóbbi években ide épült épületek sajnos sokat kitakarnak a látképből. Nagyon örültem, amikor az utolsó beépítetlen telekre engem kerestek meg a tulajdonosok, hogy családi házukat megtervezzem. A kérés egy modern, de megjelenésében rusztikus épület tervezése volt.
modern családi ház
Modern családi ház, minimalista családi ház, háztervezés, modern minimál családi ház
Családi ház a dombtetőn
Az új parcellázású területeken vagy nincsenek még szomszédos épületek, vagy az egy időben készült tervek miatt nagyon vegyes a környező épületek tömegformálása, anyaghasználata és építészeti minősége. A modern kertvárosi részekre a településképi rendeletek sem határoznak meg túl sok kötöttséget, ezzel is támogatva (generálva) a változatos utcaképet. Egy épület sosem önmagában értelmezendő, hanem a környezetével együtt.
Családi ház Adyligeten
A földszint a nappaloké, az első szint az éjszakáké, a legfelső emelet pedig a rekreációé és a panorámáé. A fiatal, kisgyermekes házaspár számára tervezett családi ház Budapest II. kerületében található. Az épület bruttó 250 m² alapterületű. A jól szervezett alaprajznak köszönhetően viszonylag kevés közlekedő található az épületben.
Fordított ház
Vannak rossz tájolású telkek. Vannak nagyon meredek telkek. Vannak nehezen beépíthető telkek. És vannak a rossz tájolású, nagyon meredek és nehezen beépíthető telkek. Egy ilyen telken képzelték el otthonukat fiatal megrendelőim. Az eredmény pedig egy fordított ház lett!
Lassú otthon
Bizonyára mindenki találkozott már a „slow movements”, azaz a lassú mozgalom valamelyik irányzatával. A mozgalom kirobbantója, a Slow Food („Lassú Étel”, Róma 1986) a gyorséttermekkel szemben a helyi, tradicionális módon elkészített ételeket, étkezést támogatta.
“A lassú élet mozgalmat egy nagyon egyszerű és józan eszme vezérli, még pedig az, hogy több örömöt lelünk az életben, ha lelassulunk.”
Már nem álom, hanem terv
Külföldről másfél évtized után hazaköltöző fiatal házaspár a meglévő családi házát szeretné bővíteni. A hozzáépítés során az L alakú épület új bejárattal, nappalival, családi összejövetelekre alkalmas hatalmas étkezővel és a tetőtérben egy tágas dolgozószobával egészül ki. Mi kell egy álom megvalósulásához? Természetesen egy terv.
Milyen a jó utcai homlokzat?
Egy családi ház tervezése során mindig kiemelten fontos az utcai homlokzat megtervezése. Az épület az utcai homlokzat segítségével lép kapcsolatba a környezetével. Sok mindent elárul a tulajdonosról (és a tervezőről), hogyan fogalmazzák meg a ház ‘arcát’. Látni és látszani, vagy épp ellenkezőleg, elzárkózni, elfordulni szeretnének? Mi történik a mai modern családi házak utcafrontján?
Századfordulós villa felújítása, Vác
A századfordulós, kb. 130 m2 alapterületű, részben alápincézett villa épület Vác kertvárosi részén, a régi Deákvár egyik utcájában található. Az épület felújításának tervezésénél elsődleges szempontok az egészséges és kellemes lakókörnyezet létrehozása, a gazdaságos üzemeltetés biztosítása és a környezettudatosság nem csak az épület, hanem a benne élők életmódjával kapcsolatban is.
Gyereknappali
Kisgyerekes anyukaként imádom a gyerekeknek szánt tereket tanulmányozni: legyen az egy fiatal család otthona, egy óvodai, iskolai tanterem, egy gyerekorvosi rendelő várója vagy egy üzletben kialakított játszósarok. Vajon valóban hatni tudunk egy kisgyermek lelkiállapotára, kreativitására, fizikai fejlődésére a térrel, mely körülveszi?
Zónás alaprajz 2. – félig szeparált terek
Hogyan tehetjük élhetőbbé otthonunkat? A zónás alaprajzú otthonok problémáira (bővebben erről itt olvashatsz) a megoldást a félig szeparált terek elhelyezése jelenti. Az irodaházak példáját vizsgálva, az egyterű irodatér és a különálló tárgyalók mellett megjelenik egy harmadik minőségű tér is: a félig szeparált tereké.