Kockaház átalakítása és bővítése

Az egyik legnagyobb élmény a munkámban, amikor egy ház felépül és beköltözés előtt bejárjuk a házat az építtetővel. Ilyenkor nem ellenőrizni megyek, vagy problémákat megoldani. Ehelyett átbeszéljük a tapasztalatokat, megnézzük, hogy jó döntéseket hoztunk-e a tervezés során, és együtt örülünk a megvalósított otthonnak. Vác régi Deákvár városrészén, platánfás, kockaköves utcában található kockaház átalakításával és bővítésével keresett meg építtetőm.

Családi ház a dombtetőn

Az új parcellázású területeken vagy nincsenek még szomszédos épületek, vagy az egy időben készült tervek miatt nagyon vegyes a környező épületek tömegformálása, anyaghasználata és építészeti minősége. A modern kertvárosi részekre a településképi rendeletek sem határoznak meg túl sok kötöttséget, ezzel is támogatva (generálva) a változatos utcaképet. Egy épület sosem önmagában értelmezendő, hanem a környezetével együtt.

Családi ház Adyligeten

A földszint a nappaloké, az első szint az éjszakáké, a legfelső emelet pedig a rekreációé és a panorámáé. A fiatal, kisgyermekes házaspár számára tervezett családi ház Budapest II. kerületében található. Az épület bruttó 250 m² alapterületű. A jól szervezett alaprajznak köszönhetően viszonylag kevés közlekedő található az épületben.

Energiatakarékos családi ház, középpontban a konyhával

2018 januárjában keresett meg egy fiatal házaspár, hogy Diósdon vásárolt telkükre családi házat tervezzek számukra.

A tervezett épület alaprajzi kialakítása a mai igényeknek megfelelő, zónás elrendezésű. Írtam már az oldalon a zónás alaprajzok előnyeiről és hátrányairól is. Ebben az esetben az alaprajz különlegességét a konyha elhelyezkedése adja: az anyuka a gyereknevelés mellett gasztroblogot ír, ezért a sütés-főzés és ennek helyszíne, a konyha központi szerepet tölt be a család életében.

Klasszikus vagy modern kertváros?

Váci lakosként mindig nagy öröm, ha Vácra tervezhetek házat. Építtetőim viszonylag határozott elképzeléssel érkeztek hozzám: egy egyszerű, könnyen megépíthető és alacsony energiaigényű, téglalap alakú, földszintes házat képzeltek el, melynek alaprajzi elrendezése logikus, átlátható és maximálisan alkalmazkodik életvitelükhöz: szeretik a vízi sportokat, így óriási garázsra van szükség, ahol a csónak, a kenuk és egyéb sportfelszerelések elhelyezhetők. (Ezért jó Vácon élni!) Emellett szeretnek kertészkedni, és egy barátságos, ha lehetséges, mediterrán stílusú otthonban éreznék jól magukat.

Már nem álom, hanem terv

Külföldről másfél évtized után hazaköltöző fiatal házaspár a meglévő családi házát szeretné bővíteni. A hozzáépítés során az L alakú épület új bejárattal, nappalival, családi összejövetelekre alkalmas hatalmas étkezővel és a tetőtérben egy tágas dolgozószobával egészül ki. Mi kell egy álom megvalósulásához? Természetesen egy terv.

Közösségben az erő!

A Duna-Dráva Cement Kft. minden évben több millió forinttal támogatja Vác és Beremend kistérségben a környezettudatos kezdeményezéseket. A 2017-es „Zöld Megoldás” pályázaton gyermekeim óvodája, a váci Deákvári Óvoda (Újhegyi Úti Tagóvodája) is indult és nyert😊. A fejlesztés célja egy szabadtéri foglakoztatóterem megépítése volt. Az óvodának nagyon szép udvara van, számos kültéri játékkal, de sajnos a jelenlegi foglalkoztatótermek nem rendelkeznek közvetlen kertkapcsolattal – ami a mai korszerű és környezettudatos óvodáknál már adottság.

Tanulást segítő terek az iskolában

Számtalanszor hallunk a mai (magyar) oktatási rendszer problémáiról. Nagyobbik fiam még csak 2 hónapja kezdte az 1. osztályt, tehát ebben a kérdésben az optimista álláspontot képviselem: remélem, hogy a negatív kritikák túlzók. Egy valami azonban rögtön az első naptól egyértelmű: az oktatási intézmények nagy része szinte semmit sem változott az elmúlt 20-30 évben. Milyen egy korszerű iskola? Hogyan lehet egy régi iskolaépület kötött, merev térstruktúráját lazítani a XXI. századi igényeknek megfelelően?

Broken-plan, avagy az egyterűség vége

Már írtam a félig-szeparált terek jelentőségéről a családi házak esetében. A problémát a másik oldalról is vizsgálhatjuk: nem csak az a kérdés, hogyan tudunk részben leválasztani egy teresedést a nagy, nyitott közösségi térből, hanem az is, hogyan tudunk részben összekapcsolni több különálló helyiséget egymással úgy, hogy az önálló egységek funkciója megmaradjon, mégis egy egységes, mai modern tér jöjjön létre.

Századfordulós villa felújítása, Vác

A századfordulós, kb. 130 m2 alapterületű, részben alápincézett villa épület Vác kertvárosi részén, a régi Deákvár egyik utcájában található. Az épület felújításának tervezésénél elsődleges szempontok az egészséges és kellemes lakókörnyezet létrehozása, a gazdaságos üzemeltetés biztosítása és a környezettudatosság nem csak az épület, hanem a benne élők életmódjával kapcsolatban is.