Családi ház Adyligeten

A földszint a nappaloké, az első szint az éjszakáké, a legfelső emelet pedig a rekreációé és a panorámáé. A fiatal, kisgyermekes házaspár számára tervezett családi ház Budapest II. kerületében található. Az épület bruttó 250 m² alapterületű. A jól szervezett alaprajznak köszönhetően viszonylag kevés közlekedő található az épületben.

Klasszikus vagy modern kertváros?

Váci lakosként mindig nagy öröm, ha Vácra tervezhetek házat. Építtetőim viszonylag határozott elképzeléssel érkeztek hozzám: egy egyszerű, könnyen megépíthető és alacsony energiaigényű, téglalap alakú, földszintes házat képzeltek el, melynek alaprajzi elrendezése logikus, átlátható és maximálisan alkalmazkodik életvitelükhöz: szeretik a vízi sportokat, így óriási garázsra van szükség, ahol a csónak, a kenuk és egyéb sportfelszerelések elhelyezhetők. (Ezért jó Vácon élni!) Emellett szeretnek kertészkedni, és egy barátságos, ha lehetséges, mediterrán stílusú otthonban éreznék jól magukat.

Lassú otthon

Bizonyára mindenki találkozott már a „slow movements”, azaz a lassú mozgalom valamelyik irányzatával. A mozgalom kirobbantója, a Slow Food („Lassú Étel”, Róma 1986) a gyorséttermekkel szemben a helyi, tradicionális módon elkészített ételeket, étkezést támogatta.

“A lassú élet mozgalmat egy nagyon egyszerű és józan eszme vezérli, még pedig az, hogy több örömöt lelünk az életben, ha lelassulunk.

 

Már nem álom, hanem terv

Külföldről másfél évtized után hazaköltöző fiatal házaspár a meglévő családi házát szeretné bővíteni. A hozzáépítés során az L alakú épület új bejárattal, nappalival, családi összejövetelekre alkalmas hatalmas étkezővel és a tetőtérben egy tágas dolgozószobával egészül ki. Mi kell egy álom megvalósulásához? Természetesen egy terv.

Gyerekszoba – együtt vagy külön?

Egy épület tervezése a tervezési program kidolgozásával kezdődik, melynek kulcsfontosságú része a lakószobák számának és méretének meghatározása. Többgyerekes (vagy több gyermeket tervező) családokkal beszélgetve hamar felmerül a kérdés: saját vagy közös szobába kerüljenek a gyerekek?

Századfordulós villa felújítása, Vác

A századfordulós, kb. 130 m2 alapterületű, részben alápincézett villa épület Vác kertvárosi részén, a régi Deákvár egyik utcájában található. Az épület felújításának tervezésénél elsődleges szempontok az egészséges és kellemes lakókörnyezet létrehozása, a gazdaságos üzemeltetés biztosítása és a környezettudatosság nem csak az épület, hanem a benne élők életmódjával kapcsolatban is.

Zónás alaprajz 2. – félig szeparált terek

Hogyan tehetjük élhetőbbé otthonunkat? A zónás alaprajzú otthonok problémáira (bővebben erről itt olvashatsz) a megoldást a félig szeparált terek elhelyezése jelenti. Az irodaházak példáját vizsgálva, az egyterű irodatér és a különálló tárgyalók mellett megjelenik egy harmadik minőségű tér is: a félig szeparált tereké.

Zónás alaprajz 1. – előnyök és hátrányok

A mai családi házak általában „zónás alaprajzi” elrendezésűek. Ez azt jelenti, hogy a fő helyiségeket 2 csoportba osztjuk: A közösségi zónához a nappali tartózkodás terei tartoznak. A konyha-étkező-nappali helyiségcsoport lehetőleg egy összefüggő térben kap helyet, hogy minél nagyvonalúbb, tágasabb tér keletkezzen. A privát szférát az éjszakai tartózkodás terei alkotják. A hálószobákhoz a mai igényeknek megfelelően saját fürdő és gardrób tartozik.