2024. június 30.-tól csak olyan új épület kaphat hatósági bizonyítványt, amelyik teljesíti a közel nulla energiaigényű épületekre vonatkozó követelményeket. Ebben a bejegyzésben azokat az alapvetően építészeti döntéseket szeretném bemutatni, amelyek egyben az épületek energetikai tulajdonságait is jelentősen befolyásolják. Ezek közül néhány már a telekválasztáskor eldől, de legtöbbet az építész és építtető közösen határozhat meg a tervezés során.
építészeti tervezés
Családi házak tervezése, háztervezés, családi ház
Balatoni nyaralóépület
Egy álmom vált valóra azzal, hogy a Balaton-felvidékre tervezhettem házat. Megbízóim célja a telken lévő kis présház megtartásával egy korszerű, kényelmes és hangulatos nyaralóépület létrehozása volt.
Energiatakarékos családi ház, középpontban a konyhával
2018 januárjában keresett meg egy fiatal házaspár, hogy Diósdon vásárolt telkükre családi házat tervezzek számukra.
A tervezett épület alaprajzi kialakítása a mai igényeknek megfelelő, zónás elrendezésű. Írtam már az oldalon a zónás alaprajzok előnyeiről és hátrányairól is. Ebben az esetben az alaprajz különlegességét a konyha elhelyezkedése adja: az anyuka a gyereknevelés mellett gasztroblogot ír, ezért a sütés-főzés és ennek helyszíne, a konyha központi szerepet tölt be a család életében.
Klasszikus vagy modern kertváros?
Váci lakosként mindig nagy öröm, ha Vácra tervezhetek házat. Építtetőim viszonylag határozott elképzeléssel érkeztek hozzám: egy egyszerű, könnyen megépíthető és alacsony energiaigényű, téglalap alakú, földszintes házat képzeltek el, melynek alaprajzi elrendezése logikus, átlátható és maximálisan alkalmazkodik életvitelükhöz: szeretik a vízi sportokat, így óriási garázsra van szükség, ahol a csónak, a kenuk és egyéb sportfelszerelések elhelyezhetők. (Ezért jó Vácon élni!) Emellett szeretnek kertészkedni, és egy barátságos, ha lehetséges, mediterrán stílusú otthonban éreznék jól magukat.
Egy férfias otthon
Villaépület korszerűsítése és bővítése Tervezési feladataim jelentős részében kisgyermekes családok számára tervezek otthonokat. Ennek nagy előnye, hogy azonos élethelyzetünk miatt egy nyelvet beszélünk, átérzem problémáikat, vágyaikat. Emellett azonban nagy öröm, ha teljesen más élethelyzetben lévő megrendelők is bizalmat szavaznak nekem. Középkorú férfi megrendelőm válás után vásárolta meg az Isaszeg csendes utcájában található épületet. Milyen otthonra vágyik egy tapasztalt, egyedülálló férfi?
Jövő otthonai – aktív és/vagy passzív nappali
Az idei Construma központi témája a ‘jövő otthona’ volt. Ennek kapcsán (is) aktuális a kérdés: Milyenek lesznek az otthonok a jövőben? Egy épület építése és felújítása során mennyire kell előre gondolkodni?
Zónás alaprajz 1. – előnyök és hátrányok
A mai családi házak általában „zónás alaprajzi” elrendezésűek. Ez azt jelenti, hogy a fő helyiségeket 2 csoportba osztjuk: A közösségi zónához a nappali tartózkodás terei tartoznak. A konyha-étkező-nappali helyiségcsoport lehetőleg egy összefüggő térben kap helyet, hogy minél nagyvonalúbb, tágasabb tér keletkezzen. A privát szférát az éjszakai tartózkodás terei alkotják. A hálószobákhoz a mai igényeknek megfelelően saját fürdő és gardrób tartozik.